HİNT HİLAFET HAREKETİ
Belgelerle (1915-1933)

 

Hint Hilafet Hareketi
Kitap Adı HİNT HİLAFET HAREKETİ Belgelerle (1915-1933)
Yazar K. Kemal Aziz
Tasarım STEP
Baskı/Cilt STEP
Sayfa 496
Basım Tarihi Kasım 2014
Baskı 1. Baskı
ISBN 978-605-5222-23-9
Ebat 16 x 23 cm
Kağıt Ivory
Kapak Sert Kapak
Fiyat 365,00TL

HİNT HİLAFET HAREKETİ
Belgelerle (1915-1933):

“Cumhuriyet rejimiyle kaldırılan hilafet doksan yıldan beri aydınlarımız arasında farklı bakış açılarıyla daima tartışıldı. Hatta, yurt dışında Türkiye’nin sosyal, siyasi ve dini tarihini konu edinen araştırmacılar, özellikle oryantalistler tarafından ele alındı. Ama, konunun ülkemiz özelinde ele alınış biçimlerine bakarsak bunun, hemen her zaman ideolojik saplantılardan, hep-hiç sarmalından kurtulamadığını görürüz.
İmdi elimizdeki bu eser hilafet gibi tarihsel, hukuki, sosyolojik ve siyasi yönleri olan ve tüm İslam dünyasında çok derin etkileri bulunan bir kurumu belgeler ışığında ve objektif bir şekilde tanımamıza yardımcı olacaktır.
Bu eser, bin dört yüz yıla yakın bir tarihe sahip hilafet kurumunun kaldırılması çabaları­nın ümmet üzerinde -özelde Hint Müslümanlarında oluşturduğu- etkiyi konu edinmektedir. Belgelere ve arşivlere dayanması bakımından oldukça dikkat çekicidir. Ayrıca, hilafetin kaldırılmasının biraz öncesi ve sonrasıyla ilgili bulunması da başka bir değeri haizdir.
Elinizdeki bu kıymetli eserin ülkemizin tarihçileri, siyasetçileri, toplum bilimcileri ve hukukçuları için hilafet kurumuna farklı bir bakış açısı getireceği, ümmet bilincine ve kültürümüze ciddi katkı sağlayacağı ümidindeyiz.''