KUTUP ÜMMET
İslam'da Ümmet Kavramının
Metodolojik Kökenleri

Muna Ebu’l-Fadl
Kitap Adı KUTUP ÜMMET
Yazar Muna Ebu’l-Fadl
Turkçesi İslam Özkan
Tasarım Step
Baskı/Cilt Step
Sayfa 112
Basım Tarihi Şubat 2022
ISBN 978-605-74051-4-2
Ebat 13 x 23 cm
Kağıt Ivory
Kapak Kuşe Kapak
Fiyat 150,00TL

KUTUP ÜMMET
İslam'da Ümmet Kavramının
Metodolojik Kökenleri

Ne Erdemli Şehir gibi bir ütopya oldu ne de Toplumsal Sözleşme diyebileceğimiz bir yönetilme oldu ama “gerçekçi bir idealizm” vardı. Karşıtlıklar üzerinden yönetilen bir sistemden ziyade, dağınıklıkları toparlayan, müştereklerde bir araya getiren, hayatın çeşitli boyutlarını bütünleyen bir “denge/vasatiyye” mantığı vardı. Mekân açısından orta yer ya da iki farklı değeri eşitleyerek aritmetik bir ortalama tutturmak anlamına gelmeyen bu denge; ideallerin, değerlerin, düşüncenin yaşanan gerçekliğe entegre edilmesiyle gerçekleşen tekamülleşme sürecinde tevhid açısından tanımlanan bir dengedir.
Dinamik kurucu ögelerini ve bileşenlerini gördükten sonra, bu ümmete isnat edebileceğim en yakın sıfatın “kutuplayıcılık” olduğunu fark ettim. Bu sıfat, farklı kabile ve halkları yörüngesi etrafında toplama yeteneği ve gücü olan ümmete çok yakışmıştı. Bu ümmet örf, renk veya bölgeye dayalı olmayan; tarih boyunca farklı kabileleri, halkları ve dilleri bir araya getirip onları aydınlatan bir dinamo görevi gören bir çağrı (davet) ve misyona (risalete) dayanır.
Kutup ümmet, ümmetlerin kendilerine has özelliklerini ve karakterlerini yok etmeden, onları sarıp sarmalar ve homojenleştirir. Bir yandan onları toplayıp birleştirirken, diğer yandan bu çeşitliliği zenginleştirerek korumaya çalışır .