İSLAM DÜŞÜNCESİNİN BATI DÜŞÜNCESİNE ETKİLERİ

Prof. Dr. Bekir Karlığa
Kitap Adı İSLAM DÜŞÜNCESİNİN BATI DÜŞÜNCESİNE ETKİLERİ (I-II)
Yazar Bekir Karlığa
Tasarım Step Ajans
Sayfa 800
Basım Tarihi Aralık 2023
Baskı 1. Baskı
(Tk)ISBN 978-625-98694-0-7
(1.c)ISBN 978-625-98694-1-4
(2.c)ISBN 978-625-98694-2-1
Ebat 16 x 23 cm
Kağıt Ivory
Kapak Sert Kapak
Kutulu
Fiyat 1.175,00TL

İSLAM DÜŞÜNCESİNİN BATI DÜŞÜNCESİNE ETKİLERİ

Müslümanlar, antik düşüncenin temel kaynaklarını koruyup saklayarak insanlığın uzun asırlar boyunca biriktirip geliştirdiği bu değerli hazineleri kaybolup gitmekten kurtardıkları gibi, kendilerine özgü bir stille yeni bir düşünce sistemi içerisine yerleştirerek bu düşünce sisteminin özgün normlarıyla bunları zenginleştirmiş ve Batı dünyasına aktararak modern uygarlığın oluşmasında önemli katkılarda bulunmuşlardır. bir yandan da son ilahi vahiy olan Kur’an-ı Kerim’e ve İslam dinine bakış açılarını ortaya koyması bakımından önem ifade etmektedir.

Bu araştırmanın amacı İslam medeniyetinin önemli bir bölümü olan İslam düşüncesinin evrensel uygarlığa katkılarını ve İslam medeniyetinin Batı medeniyetine etkilerini kaynaklarına inerek gözler önüne sermektir.

İtiraf etmeliyim ki İslam düşüncesinin –bir düşünce sistemi olarak– Batı düşüncesine etkilerinin mahdut olduğu varsayımıyla başladığım bu araştırmanın içerisine girdikçe, konunun sandığımdan çok daha geniş ve yaygın olduğunu gördüm… Araştırma derinleştikçe eserin planını da genişleterek büyük boy bir cilt içerisinde tamamlamayı düşündüm. Fakat daha sonra bunun da yeterli olmadığını görerek eserin planını üçüncü kez değiştirdim ve iki cilt halinde tamamlamaya çalıştım. Doğruyu söylemek gerekirse, bu çalışmanın da tam olduğunu söylemek mümkün değildir. Daha uzun yıllar bu konu üzerinde derinlikli çalışmaların yapılması gerekir.