İSLAM İNANCININ TEZAHÜRLERİ

Jacques Berque - Roger Arnaldez - Abdülmecid Türki - Pierre Lambert - Serge de Beaurecueil - Muhammed Arkun - Ali Merad - Guy Harpigny
Kitap Adı İSLAM İNANCININ TEZAHÜRLERİ
Editör Jacques Berque
Tasarım Step Ajans
Sayfa 216
Basım Tarihi Aralık 2023
Baskı 1. Baskı
ISBN 978-625-98694-3-8
Ebat 13 x 23 cm
Kağıt Ivory
Kapak Kuşe Kapak
Fiyat 280,00TL

İSLAM İNANCININ TEZAHÜRLERİ

Başrahip Coppieters de Gibson tarafından Belçika’daki Saint Louis Üniversitesi’ne bağlı Felsefe ve Din Bilimleri Fakültesi'nde II. Vatikan Konsili’nde alınan kararlar uyarınca İslam-Hıristiyan ilişkilerinin belirlenmesi amacıyla, o günlerde Hıristiyan ve Müslüman aydınlardan oluşan uluslararası bilimsel bir toplantı organize edilmesi kararlaştırıldı. Elinizde bulunan bu eser söz konusu toplantının tutanaklarından oluşmaktadır. Bu tutanaklar II. Vatikan Konsili’nin üzerinden 20 yıl geçtikten sonra önde gelen Katolik din adamlarının, bir yandan II. Vatikan Konsili'ne bir yandan da son ilahi vahiy olan Kur’an-ı Kerim’e ve İslam dinine bakış açılarını ortaya koyması bakımından önem ifade etmektedir.


Prof. Dr. Bekir Karlığa
1996 yılıydı. Bir tıbbi kongre sebebiyle Brüksel’de idim. Otel civarında dolaşırken, Saint Louis Üniversitesi'nin satış bürosu ile karşılaştım. Özellikle İslam İnancının Tezahürleri başlıklı kitap dikkatimi çekti. Hıristiyan ve Müslüman olarak sekiz ilahiyatçı ve araştırmacı yazar İslam imanını çeşitli yönlerden incelemişler ve dinler arasında basit kıyaslamalar yapmadan üç büyük monoteist (kitap ehli) dinin kurallarını ve Tevhid kavramını saygıyı ihmal etmeden incelemişlerdi. Yirmi yedi yıldan beri bu kitabın dilimize çevrilmesinin faydalı olacağını düşünüyordum. Sonra bu kitabın basım tarihinin otuz sekiz yıl önce olduğunu düşününce daha fazla beklemek istemedim ve Mahya Yayıncılığa başvurdum. Nazik ilgileri ile bu kitap Türkçeye tercüme edildi. Şimdi bize düşen, okumak ve düşünmek.


Prof. Dr. Hüsrev Hatemi


.